23. 03. 2019

Studenty programu Erasmus přivítal Tomáš Vlach

program Erasmus Tomáš Vlach

ÚSTÍ NAD LABEM – Na Univerzitě J. E. Purkyně studuje několik desítek zahraničních studentů programu Erasmus. Jejich zástupce ve středu přivítal náměstek primátora Tomáš Vlach.

Studenty na magistrát doprovodil profesor Pavel Doulík, prorektor pro zahraniční vztahy, který v úvodu pohovořil o zahraničních vztazích univerzity, jejichž je program Erasmus součástí.

Tomáš Vlach studentům přiblížil zajímavosti města a jeho nejbližšího okolí a popřál jim, ať je pro ně Ústí nad Labem dobrým zázemím ke studiu i k poznání naší země. „Je to poprvé, co se takto setkáváme se zahraničními studenty univerzity. Pokládám za důležité pomoci v orientaci u nás, seznámit je s nabídkou kultury, sportovních i turistických příležitostí a vyslechnout si i jejich názory,“ poznamenal Tomáš Vlach.

Studenti jsou mimo jiné z Turecka, Španělska, Itálie nebo Polska a setkání se zúčastnily i dvě dívky, které studují zdravotnickou fakultu Katolické univerzity v Ružomberoku. „Vybraly jsme si zdejší fakultu zdravotnických studií, která má dobrou úroveň a samo město je velmi zajímavé,“ uvedla studentka Alenka.

Zdroj: město ÚL

Zpevněný povrch u jezera Milada ocení cyklisté i milovníci in-line bruslení

válec Milada

ÚSTECKO – Na jezero Milada vyjela technika Palivového kombinátu Ústí, s. p. Začali zpevňovat tzv. Tuchomyšlský okruh, který kromě vozidel Integrovaného záchranného systému budou moci využívat cyklisté i bruslaři, což znamená skoro 4 km zábavy!

Jedná se o první etapu prací, které budou probíhat v letošním i příštím roce, proto prosíme, respektujte případná omezení pohybu okolo jezer.

Kolem celého jezera je v plánu asfaltový povrch dokončit v příštím roce. Bude určený pro obsluhu jezera, především pro složky Integrovaného záchranného systému a správce jezera. Tento typ povrchu ovšem umožňuje i pohyb na in-line bruslích.

mapa Milada

Zdroj: FB Palivový kombinát, s. p.

Po seriálech Rapl a Most! se v Ústeckém kraji natáčí minisérie Sever

seriál Sever

ÚSTECKÝ KRAJ – Šestidílná minisérie pod režisérskou taktovkou zkušeného Roberta Sedláčka bude mít televizní premiéru sice až na podzim letošního roku, ale již nyní se po celém území Ústeckého kraje natáčejí její díly. První klapka padla již v prosinci 2018 a dotočeno by mělo být do května 2019.

Natáčelo se a natáčet se bude především v Bílině a také v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích či Litoměřicích.

Do hlavní role obsadil režisér zkušeného Jiřího Mádla, který hraje kriminalistu. „Ten se snaží vyřešit reálné kauzy, které se tu před lety staly. Jednou z nich je kauza solární elektrárny z roku 2010, která je vlastně hlavní dějovou linkou,“ uvedl producent Petr Bílek.

Jiří Mádl si roli tichého kriminalisty, který bojuje za spravedlnost, užívá. „Hraju Petra Svobodu, který pracuje původně na úřadě. Už tam se mu ale nelíbí některé praktiky a chtěl by je napravovat. Trpí až chorobnou touhou po spravedlnosti a s příchodem k policii mu tato vlastnost přinese ještě víc problémů, než měl na úřadě,“ odtajnil Mádl během novinářského dne svou postavu.

Děj je zasazen do Bíliny, kde hlavní hrdinové minisérie žijí i pracují. „Bílina není jen pouhým městem, Bílina je životní styl. Je to neuvěřitelné místo. Fascinuje mě okolí a nedaleký kopec Bořeň,“ rozpovídal se Mádl o natáčení.

Po seriálu Rapl 2 a Most! se tak Ústecký kraj opět stal oblíbenou lokalitou pro natáčení produkce České televize. Velkou zásluhu na tom má Filmová kancelář Ústeckého kraje. „Kromě Severu se v regionu vystřídala německá produkce s filmem The Wall. Perličkou bylo, že se štáb Severu s německou produkcí střídal na jedné lokaci během několika hodin,“ prozradila Barbora Hyšková z Filmové kanceláře Ústeckého kraje.

V kraji se točí také film Atlantic Crossing, seriál BBC World on Fire, točili zde studenti FAMU. V nejbližších dnech se bude natáčet dokumentární film o Antonínu Kratochvílovi a na jaře pak celovečerní film Ondřeje Trojana Bourák.

Je možné, že se v Ústí bude točit i další film režiséra Dana Svátka, jehož úspěšný snímek Úsměvy smutných mužů mohli diváci vidět v ústecké předpremiéře. Je rozjednáno několik filmových projektů režisérů Šmídmajera, Jiráského a dalších. „Máme velkou radost, že se k nám filmaři vrací i na základě skvělých zkušeností z našeho regionu. Naprosto skvělý servis poskytla a poskytují města Most (Most!), Ústí nad Labem (Rapl 2), Bílina (Sever), Kytlice (Úsměvy smutných mužů), náš integrovaný záchranný systém, další města obce a organizace (Psychiatrická léčebna Petrohrad) a řada další. Filmování do regionu přineslo přes desítku milionu korun na různých službách, nebo nájmech za lokace,“ konstatoval Zdeněk Matouš, náměstek pro regionální rozvoj.

Ústecký kraj i letos podpoří UJEP částkou 10 milionů korun

Saving money

ÚSTÍ NAD LABEM – Zastupitelstvo Ústeckého kraje na svém posledním jednání schválilo podporu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem pro rok 2019. Celkem 10 milionů korun pomůže UJEP realizovat její prioritní aktivity a zároveň těsně spolupracovat s Ústeckým krajem na společných tématech a projektech.

I pro rok 2019 univerzita připravila projekty, které jasně odrážejí společné zájmy s Ústeckým krajem, trendy, které se kraji vyplatí podporovat, a projekty, které budou pro kraj i univerzitu užitečné.

Ústecký kraj opět finančně přispěje mladým začínajícím vědcům navýšením jejich doktorandských stipendií a poskytne finance také na zvýšení počtu studentů zdravotnických oborů. Podpořeni budou výzkumníci UJEP při vyvíjení technologií pro ochranu životního prostředí a aktivity filozofické fakulty směrem ke středoškolákům ve smyslu probouzení jejich občanství i budování vztahu k regionu. Přijaty byly také projekty na prevenci sociální exkluze či podporu celoživotního vzdělávání v Ústeckém kraji. Podpořeny budou přírodovědné, technické i umělecké obory UJEP, zelenou dostaly i projekty na dlouhodobou podporu absolventů UJEP, spolupráci UJEP s Užhorodskou národní univerzitou, projekty „Historie podnikání v Ústeckém kraji“ či „Příprava výročí 1420 v Ústeckém kraji“. V plánu jsou, samozřejmě, také další cenné analýzy pro Ústecký kraj.

Rámcová smlouva o regionální spolupráci definující každoroční finanční podporu UJEP ze strany Ústeckého kraje byla podepsána v roce 2017. V prvním roce obdržela UJEP 6 milionů korun, v letech dalším to již bylo 10 milionů korun.

Zdroj: ÚK

Poznáte ženu ze záznamu? Policie žádá veřejnost o pomoc

SVĚDKYNĚ

ÚSTECKO – Obracíme se na veřejnost s žádostí o pomoc při vyšetřování přečinů zatajení věci a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Dne 12. února kolem 11:45 hodin v Ústí nad Labem, ul. Masarykova na autobusové zastávce Rondel si neznámý pachatel přisvojil kabelku, kterou tam zanechala poškozená. V kabelce byly doklady, peníze, platební karta a další věci v celkové hodnotě přes 14 tisíc korun.

Na kamerových záznamech z okolí místa činu, které policisté získali, byla zachycena neznámá žena, která v inkriminované době místem procházela. Tato potencionální svědkyně by policistům mohla poskytnout důležité informace k případu, žádáme proto spoluobčany, kteří ženu poznají, aby informace k její totožnosti sdělili policistům z obvodního oddělení ve Všebořicích buď osobně na adrese Ústí nad Labem, Všebořická 244/11, nebo na telefonní čísla 974 427 700 (705, 706), mobilní telefon 724 178 928, případně na linku 158. Za pomoc a informace, které by mohly vést k objasnění případu, předem děkujeme.

Zdroj: PČR